Učitelem v Tanzanii přes noc

Po maturitě jsem si udělal rok volna před nastoupením na vysokou školu. Po tom, co mě přestala bavit má práce jsem se rozhodl, že je načase si splnit to, co jsem již dlouho chtěl. Být dobrovolníkem v Africe mě lákalo již pár let, ale nechtěl jsem pouze kopat studny nebo stavět školy, chtěl jsem i učit.

592EE659-E1EF-43EF-844B-C6236F32C278

Prvním krokem bylo ujasnění si, kam přesně bych rád, udělal jsem výběr států v Africe. Zohledňoval jsem kulturu, bezpečnost, přírodu, vyspělost, rozšíření angličtiny a mnoho dalších faktorů. 

4DA3BE61-15A6-4F7E-9A82-FB5DD1AEF273

Dalším krokem bylo dohledání organizace, pro kterou bych pracoval a s jakými podmínkami bych pracoval. Našel jsem spousty organizací, které si nechávají platit obrovské sumy jen za to, že dobrovolníky někam dostanou a pak týdenní poplatky za ubytování a jídlo v částkách vyšších než ve vyspělých zemích. Přišlo mi trochu sprosté dělat byznys na lidech, kteří ve svém volném čase chtějí pomoct. Hledal jsem dlouho, ale narazil jsem na aplikaci a stránky workaway, na které se registrují zájemci o práci dobrovolníka s poplatkem €30 na rok. Na stránkách je spousta hostitelů se všemi možnými pracemi, od pomáhání na statcích v Irsku až po uklízení v začínajících hotelech na Filipínách. Princip je jednoduchý, dobrovolník pracuje pro hostitele za ubytování a jídlo. Vytvořil jsem si profil a začal obepisovat různé hostitele v mých již vybraných zemích.

 

Poté co mi odepsal hostitel z Tanzanie, který měl spoustu výborných recenzí, neváhal jsem a okamžitě jsem se s ním domluvil na tom, kdy bych mohl přiletět. Pro Tanzánii jsem se nerozhodl jen kvůli hostitelovi, lákalo mě Kilimanjaro, nejkrásnější přírodní rezervace, relativní vyspělost a bezpečnost a Zanzibar.

D3F9E69D-9846-4666-97BB-F8698763F5C9

Mou předpokládanou prací bylo učení na škole, která připravovala studenty všech věkových kategorií na přijímací řízení na státní školy, či na pracovní pohovory.

 

Před odletem jsem si toho moc zařizovat nemusel, pouze letenku a vízum. Také jsem se snažil hledat různé způsoby učení za pomoci her, koupil jsem si knihu o tom jak učit děti cizí jazyky, ale spoléhal jsem na improvizaci. Spoustu očkování jsem již měl z cesty do Indie a Nepálu, ale musel jsem jich pár přidat, koupit léky na malárii a síť proti moskytům. 

 

Do Tanzanie jsem přiletěl v půlce ledna, se zimní bundou, což mi prvně přišlo úsměvné, ale časem jsem za ní byl i rád. Přistál jsem brzy ráno v Dar es Salaamu na letišti, ze kterého mě taxikář odvezl na autobusové nádraží. Smlouvat jsem již uměl a předem jsem si zjistil, kolik by taxík měl stát, takže ze mě radost taxikáři neměli. Domlouvat jsem se musel s pánem, který vypadal jako šéf všech ostatních, ale jakmile jsem nasedl do taxíku, domluvil jsem se znovu a na míň s taxikářem samotným. Na autobusovém nádraží mě opět zkoušeli, domluvit se na opravdové ceně je zbytečně složité když je člověk očividně turista.

 

Autobus jel zhruba 14 hodin i se zpožděním, já ještě neměl simku, takže jsem nemohl ani dát mému hostiteli vědět kdy přijedu a já nevěděl kam mám případně přijít/přijet, takže jsem jel vlastně úplně naslepo. Měl jsem s sebou pouze dollary, které nikdo v restauracích, ve kterých jsme zastavovali na jídlo, nepřijal, takže jsem byl i celý den hladový a žíznivý, nemluvě o tom rozdílu teplot (z mínus 10 stupňů okamžitě na 35).

FED7800B-7F59-45B1-B4B5-2AFE475EE93A

Jakmile jsme konečně dorazili do Arushy, seběhlo se na mě 15 lidí, kteří mi nabízeli odvoz, lístky na autobus, jídlo, prostě všechno možné, ale jen jeden z nich mě oslovil jménem, díky čemuž jsem poznal, že to nejspíš bude můj hostitel Alhaji. Po nějaké době jsem zjistil, že na mě čekal minimálně 8 hodin na nádraží a sledoval každý autobus, čekal jestli náhodou nevystoupí běloch, který by slyšel na jméno Martin, protože taky nevěděl kdy přijedu.

 

Nasedli jsme do taxíku, po cestě vyzvedli dobrovolníka, který již měsíc u Alhajiho učil a vydali se na okraj Arushy do Alhajiho domu, kde mě přivítal jeho bratr, kamarád, který u Alhajiho bydlel, jelikož nikoho jiného neměl a v neposlední řadě Alhajiho maminka s již nachystanou večeří.

 

Již klasicky nebyl můj nový začátek lehký, ale takhle jsem se stal učitelem vyloženě ze dne na den.

814D48A1-94C9-4326-B1CD-5A3BFC77E6CA


Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení