Tipy a triky na cestu do Indie a Nepálu

Pro spoustu lidí je vycestování do Indie či Nepálu jen těžko představitelné a to i přes to, že to není ani zdaleka tak složité, jak se na první pohled může zdát. K tomu, aby případný šok byl co nejnižší by vám mohlo pomoci pár rad a tipů.

 

Před odletem

 1. Zkontrolujte si platnost pasu.
 2. Vyřiďte si vízum s dostatečným předstihem - doporučil bych minimálně měsíc před odletem. Vízum si můžete zařídit i na letišti v Indii a Nepálu, ale nespoléhejte na to. Elektronické vízum je také velmi dobrá s jednoduchá varianta.
 3. Očkování - některá očkování jsou silně doporučována. Začnete se očkovat minimálně půl roku před odletem, hlavně pokud ještě žádná očkování nemáte. Doporučil bych ŽLUTOU ZIMNICI, ŽLOUTENKY, MENINGOKOKY, BŘIŠNÍ TYFUS, CHOLERU a do Indie obzvláště VZTEKLINU. Hygiena v Indii a v Nepálu je velmi odlišná od té evropské, voda je často špinavá a po ulicích se pohybuje spousta pouličních psů, kteří jsou na první pohled vyhladovělí, je dobré předejít případným komplikacím. 
 4. Plán cesty - nikdy to nepůjde podle podrobného plánu, ale udělejte si aspoň “kostru” cesty.
 5. Peníze - vezměte s sebou pár dollarů, rupie si můžete vybrat až po příletu, ale je dobré mít aspoň na taxi první den. Zjistěte si kurz a ceny za taxi/tuktuk, za thali,... tak jako všude jinde se vás pokusí místní obelstít.

 

Co s sebou

Pokud budete cestovat je s batohem, je potřeba zvážit co opravdu potřebujete a co by byla jen zbytečná zátěž.

E160F824-2F41-42A9-B4C6-ABEAD32EFF87

 1. Batoh - dostatečně velký (o pár litrů navíc je určitě rozumné, pravděpodobně si toho spoustu budete chtít přivést), pevný (nechcete řešit v půli cesty, že se vám batoh rozpadá), pohodlný (přece jen ho budete mít na zádech hodně často a jakmile vás z něj budou bolet záda/ramena, budete velmi podrážděni).
 2. Filtrační láhev - vodu z kohoutku v Indii a v Nepálu určitě nepijte! Kupovat si balenou vodu je sice možnost, ale budete s sebou muset pořád nosit velkou a těžkou láhev, do filtrační láhve si můžete vodu napustit kdekoli, je poměrně lehká a také vám ušetří spoustu peněz a starostí (hlavně v Nepálu na treku - můžete si napustit vodu z jakéhokoli potůčku a nečekat na další vesnici a jen doufat, že tam koupíte balenou vodu).
 3. Boty - do Indie určitě vzdušné, já bych doporučil sandály. Do Nepálu pohorky (prošláplé, nechcete si trek stížit puchýři).
 4. Prací prášek - pokud budete přespávat v hostelech a prát si oblečení v umyvadle, tak je fajn s sebou mít prací prášek v nějakém sáčku nebo skleničce.
 5. Provázek - na věšení mokrého oblečení - proschne rychleji než pověšené na posteli nebo na židli.
 6. Adaptér na nabíječku.
 7. Lékárničku - nejen obvazy, teploměr, ale hlavně léky (paralen, živočišné uhlí, něco na alergie,..), dezinfekci, náplasti, manikúrní nůžky.
 8. Opalovací krém - jak v Indii, tak v Nepálu je vysoké riziko úžehu, úpalu nebo jen spálení kůže.
 9. Oblečení co uznáte za vhodné.
 10. Deník - ikdyž budete fotit jako zběsilí, tak si vše nezapamatujete, psát si deník a shrnout váš den vám zabere 10 minut a určitě nebude litovat.

2525A3DE-225B-427F-8ECB-D9AD1C85680E

Po příletu

První dny budou složité, důležité je zachovat klid a ani nepřemýšlet o tom, že byste to vzdali. 

Pokud možno, přileťte přes den, je to mnohem jednodušší než v noci.

Mít rezervaci v hotelu aspoň na první noc bych taktéž doporučil, hostely si hledejte až následující dny.

Kupte si Vodafone sim kartu, pokrytí bude téměř kdekoli, internet je relativně levný a určitě vám přijde vhod.

Doporučil bych jíst v jídelnách pro místní, dostanete několikrát bezplatně přidáno, ceny jsou nesrovnatelné s těmi v restauracích a jídlo se nedá srovnat ani chuťově.

A31936EA-C897-4852-879C-1552AAD26C0F

Bavte se s místními, často poradí kam se podívat, jak se tam dostat, kolik co stojí atd.

Nikomu nevěřte a všem řekněte že zde nejste poprvé (sníží se šance na to, že se vás budou snažit podvést). Nenechte se odvést do cestovek či center pro turisty, vždy je to jen scam.

V Indii jezděte vlaky - lístek si kupte přímo na nádraží předem nebo v den odjezdu. Jezděte přes noc - ušetříte za noc v hostelu a budete mít o den navíc na cestování a poznávání. Do vlaku si řekněte o horní lůžko - blíž k větráku, nižší šance že se vás někdo pokusí ve spánku okrást. Spěte na batohu a čelem ke zdi - opět nižší šance na to, že vás okradou. Doklady, peníze atd si schovejte při spaní pod oblečení (já vždy vše strčil do spodního prádla a měl jsem jistotu že se mi to ve vlaku neztratí a nebude to ukradeno). Taky počítejte s velkými zpožděními (můj rekord byl byl 22 hodin ale jen pouze 8 na nádraží, na kterém jdem do vlaku nastupoval).

CD711884-493D-4D57-A23E-DCF9DEDBCDC2

V Nepálu pojedete nejspíše autobusem, jízdenku si můžete koupit v jedné ze spousty cestovních kanceláří či přímo na velkém autobusovém nádraží. Pokud pojede jeepem, hledejte na Chabahil Chowk v Kathmandu, odjezd je avšak až po naplnění jeepu a není zde pevný čas odjezdu. Pokud možno, domluvte si s řidičem přední sedačku, budete mít mnohem více místa na nohy a nebudete se muset mačkat s ostatními a ještě k tomu budete mít nejlepší výhled na přírodu Nepálu.

95F62721-F6C4-46E4-9F54-E4743A3F9407

Vždy a všude smlouvejte! Nejen na ulici, ale i v autobusech, v cestovních kancelářích. Dostanete se bez problému na zlomkové ceny původní nabídky. Výjimkou jsou supermarkety s nastavenými cenami, hostely z bookingu či třeba jídelny a restaurace, ale určitě to můžete zkusit.

Nesnažte se navštívit vše, Indie je obrovská a má toho spoustu co nabídnout, užijte si naplno to co můžete a případně se po pár letech vraťte a poznejte další část. V Nepálu taktéž, je zde spousta nádherných hor a je složité si vybrat, jakákoli volba bude ovšem ta správná, pokud se vám hory zalíbí (což zaručuju že zalíbí), vraťte se po pár letech a vyražte do jiných.

Pozor na ovoce a pití z ulice - je to vždy opláchnuto vodou, která není moc čistá, můžete počítat se silnými průjmy.

Jakožto milovník masa jsem se v Indii stal vegetariánem, nejen protože má Indie výbornou kuchyni plnou zeleniny, ale hlavně kvůli tomu, jak s masem zacházejí. Maso leží venku na trhu i několik dní, je plné much a řezník si s porcováním moc hlavu neláme, prostě to naseká tak, jak mu to přijde pod sekáček.

Připravte se na čupění nad záchodem a na absenci papíru, bude zde vždy jen kyblík s vodou a hrníčkem na opláchnutí.

13A1742F-89A6-4F6F-8DCB-3415BA0166A1


Foťte, natáčejte si videa, zkoušejte vše co jde, ochutnávejte cokoli co uvidíte…

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení