Školka v Tanzanii

Tou nejzajímavější, ale zároveň i nejnáročnější zkušeností bylo právě učení malých dětí ve školce. Ono není zrovna jednoduché v Tanzanii dostat své dítě na dobrou školu a proto je potřeba, aby do školy dítě šlo již s nějakým předstihem nebo s nějakou výhodou oproti ostatním. 

 

Rodiče často nemají na děti čas a s dětmi si nehrají. Také nemají moc peněz a proto si mohou dovolit koupit jen to, co je opravdu potřeba. Žádné pastelky nebo omalovánky a hračky přece potřebné nejsou. 

 

Já a další dobrovolníci jsme ve školce měli jedinou úlohu - rozptýlit neposedné děti. To z toho důvodu, že 30 dětí ve věku od 3 do 7 let, které nedokázaly chvilku sedět na místě, soustředit se nebo být zticha bylo prostě na jednu paní učitelku hodně.

AA94F668-70D8-4674-8AFE-2801AB640005

Děti se již učily psát, počítat do 10 a číst, nehledě na jejich nízký věk. Psát se učily tak, že držely pastelky a paní učitelka psala jejich rukou. Prý si takhle dostanou ten pohyb do ruky. Počítání byla spíše soutěž v tom, kdo dokáže daná čísla v jasném, postupném pořadí zakřičet co nejvíce nahlas, jakmile se pořadí čísel změnilo, bylo najednou ticho.

E19E4F84-4AB1-45AD-AED4-4EFB663E9A65

Dva dny jsme dělali svou práci a děti rozptylovali. Pak nám to ale nedalo a rozhodli jsme se to trošku změnit. 

Dětem jsme přinesli pastelky a omalovánky. Malováním se přece jen připravují na psaní a procvičují různé pohyby rukou. Zarážející bylo to, že děti ani nevěděly jak se pastelka drží, byly uchvácené z různých barviček a z omalování se stalo čmárání po papíře.

790A0E77-B23F-4809-A4ED-F9FE5936D55F

Každý den jsme se děti snažili naučit nějaký jednoduchý tanec. Nejvíce se líbila Macarena a Head Shoulders Knees and Toes.

 

Z křičení po sobě jdoucích čísel jsme se snažili udělat hru, ve které nejde o sílu hlasu, ale o správnost, to stejné jsme udělali u abecedy. Každopádně křičení přetrvalo a já měl do hlavy počítání vryté. 

 

Udělat jednomu dítěti letadlo nebo kolotoč se rychle ukázalo jako hloupost. Jakmile uděláte letadlo jednomu dítěti, musíte ho udělat zbylým 30.

 

Byli jsme 4 dobrovolníci a dohodli jsme se, že se ve školce budeme střídat každý druhý den. I s našimi dlouhými přestávkami na svačinu se ten každý druhý den zdál nekonečný a byl neskutečně vyčerpávající, paní učitelka si zasloužila obdiv (a omluvu za to, že nám pak v odpoledních hodinách angličtiny pro dospělé usínala).

8D7CDC29-5081-4368-AFE3-190436479FD2

Děti se sice připravovaly do školy, učily se psát, ale neměly ani stůl, musely si malovat a psát na zemi. Seděly na lavici, na které se ještě musely mačkat a to vše v malé, nevzdušné místnosti u někoho na zahradě. Nebylo divu, když nám naši školku zavřela kontrola. Děti jsme ze dne na den ztratili a já je již neviděl, teď se ovšem díky sbírce postavila nová škola, ve které je dostatek místa a dokonce i lavice se stoly, a tak je školka opět otevřená.

1F4118E5-734B-4BFD-A0BD-AABD71388807

Poprvé v životě jsem byl ve škole jako někdo, kdo není student a můžu s klidem říct, že učitelé mají své oblíbence. Mé oblíbenkyně si mou oblibu však nezasloužily inteligencí nebo snaživostí, ale mírou jejich roztomilosti.

ECA9FFB7-13F8-4CE1-BF82-D5DD5CBAFDD7

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz