Školka v Tanzanii

Tou nejzajímavější, ale zároveň i nejnáročnější zkušeností bylo právě učení malých dětí ve školce. Ono není zrovna jednoduché v Tanzanii dostat své dítě na dobrou školu a proto je potřeba, aby do školy dítě šlo již s nějakým předstihem nebo s nějakou výhodou oproti ostatním. 

 

Rodiče často nemají na děti čas a s dětmi si nehrají. Také nemají moc peněz a proto si mohou dovolit koupit jen to, co je opravdu potřeba. Žádné pastelky nebo omalovánky a hračky přece potřebné nejsou. 

 

Já a další dobrovolníci jsme ve školce měli jedinou úlohu - rozptýlit neposedné děti. To z toho důvodu, že 30 dětí ve věku od 3 do 7 let, které nedokázaly chvilku sedět na místě, soustředit se nebo být zticha bylo prostě na jednu paní učitelku hodně.

AA94F668-70D8-4674-8AFE-2801AB640005

Děti se již učily psát, počítat do 10 a číst, nehledě na jejich nízký věk. Psát se učily tak, že držely pastelky a paní učitelka psala jejich rukou. Prý si takhle dostanou ten pohyb do ruky. Počítání byla spíše soutěž v tom, kdo dokáže daná čísla v jasném, postupném pořadí zakřičet co nejvíce nahlas, jakmile se pořadí čísel změnilo, bylo najednou ticho.

E19E4F84-4AB1-45AD-AED4-4EFB663E9A65

Dva dny jsme dělali svou práci a děti rozptylovali. Pak nám to ale nedalo a rozhodli jsme se to trošku změnit. 

Dětem jsme přinesli pastelky a omalovánky. Malováním se přece jen připravují na psaní a procvičují různé pohyby rukou. Zarážející bylo to, že děti ani nevěděly jak se pastelka drží, byly uchvácené z různých barviček a z omalování se stalo čmárání po papíře.

790A0E77-B23F-4809-A4ED-F9FE5936D55F

Každý den jsme se děti snažili naučit nějaký jednoduchý tanec. Nejvíce se líbila Macarena a Head Shoulders Knees and Toes.

 

Z křičení po sobě jdoucích čísel jsme se snažili udělat hru, ve které nejde o sílu hlasu, ale o správnost, to stejné jsme udělali u abecedy. Každopádně křičení přetrvalo a já měl do hlavy počítání vryté. 

 

Udělat jednomu dítěti letadlo nebo kolotoč se rychle ukázalo jako hloupost. Jakmile uděláte letadlo jednomu dítěti, musíte ho udělat zbylým 30.

 

Byli jsme 4 dobrovolníci a dohodli jsme se, že se ve školce budeme střídat každý druhý den. I s našimi dlouhými přestávkami na svačinu se ten každý druhý den zdál nekonečný a byl neskutečně vyčerpávající, paní učitelka si zasloužila obdiv (a omluvu za to, že nám pak v odpoledních hodinách angličtiny pro dospělé usínala).

8D7CDC29-5081-4368-AFE3-190436479FD2

Děti se sice připravovaly do školy, učily se psát, ale neměly ani stůl, musely si malovat a psát na zemi. Seděly na lavici, na které se ještě musely mačkat a to vše v malé, nevzdušné místnosti u někoho na zahradě. Nebylo divu, když nám naši školku zavřela kontrola. Děti jsme ze dne na den ztratili a já je již neviděl, teď se ovšem díky sbírce postavila nová škola, ve které je dostatek místa a dokonce i lavice se stoly, a tak je školka opět otevřená.

1F4118E5-734B-4BFD-A0BD-AABD71388807

Poprvé v životě jsem byl ve škole jako někdo, kdo není student a můžu s klidem říct, že učitelé mají své oblíbence. Mé oblíbenkyně si mou oblibu však nezasloužily inteligencí nebo snaživostí, ale mírou jejich roztomilosti.

ECA9FFB7-13F8-4CE1-BF82-D5DD5CBAFDD7

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení