Pro a proti turistů

 

V minulém blogu jsem slíbil, že vysvětlím, z jakého důvodu mají v Kathmandu policejní stanici zvlášť pro turisty.

 

Nepál na tom není ekonomicky bůh ví jak dobře, je obklíčen ekonomickými giganty a má převážně hornaté území. Hlavním zdrojem přínosu peněz a roztáčení pomyslného ekonomického kola je právě turismus. Vláda a ani lidé si nemohou dovolit, aby se turistům v Nepálu nelíbilo. Přece jen by mohli dát špatné doporučení svým známým, pomluvit na internetu či již znovu Nepál nenavštívit. 

 

Policie zabývající se pouze kriminalitou spjatou s turisty není ovšem vše. Je i spousta rozdílných zákonů pro turisty.

 

Abych to vysvětlit tak, jak to bylo vysvětleno mně - “Když nepálec okrade, či fyzicky napadne nepálce, nikdo nic neřeší. Když nepálec napadne či okrade turistu, bude mít velké problémy, bude mu i hrozit vězení.” To vysvětluje i to, proč mi řidič taxíku telefon okamžitě přivezl, vysvětluje to i to, že se ke mně lidé chovali s velikým respektem a očividným odstupem.

 

Obecně jsou lidé v Nepálu na turisty zvyklí, hlavně v horách. Někteří na turistech vyloženě závisí a čekají na turistické sezony, díky kterým přežijí zbytek roku. (práce šerpy a průvodce? O tom se dočtete příště)

 

Když jsem jel v přeplněném autě lidí, já dostal přednostně nejlepší a nejprostornější místo, jen protože jsem byl turista. Byl jsem oslovován “pane”, na což jsem nikdy nebyl zvyklý a stále si nemohu zvyknout. V místních restauracích jsem byl obsloužen přednostně. Děti za mnou utíkaly jen aby mě mohly pozdravit a vidět mě zblízka.

 

Být turista má často své pozitivní chvíle, jako například ty, které jsem zmínil výše. Má ovšem také své negativní. Být turistou v takové zemi znamená, že máte vyšší finanční dispozice než místní už jen proto, protože si můžete dovolit cestovat. Umíte pravděpodobně anglicky, což je občas považováno za luxus v podobě vzdělání. Lidé vám budou často nabízet drogy, budou se vám snažit nabídnout své obrazy či jiné výrobky, budou vás žádat o peníze a určitě se vás pokusí ošidit. 

 

Je pouze na vás, zda-li se budete chtít zaměřovat na pozitivní či negativní chvilky!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz