Pro a proti turistů

 

V minulém blogu jsem slíbil, že vysvětlím, z jakého důvodu mají v Kathmandu policejní stanici zvlášť pro turisty.

 

Nepál na tom není ekonomicky bůh ví jak dobře, je obklíčen ekonomickými giganty a má převážně hornaté území. Hlavním zdrojem přínosu peněz a roztáčení pomyslného ekonomického kola je právě turismus. Vláda a ani lidé si nemohou dovolit, aby se turistům v Nepálu nelíbilo. Přece jen by mohli dát špatné doporučení svým známým, pomluvit na internetu či již znovu Nepál nenavštívit. 

 

Policie zabývající se pouze kriminalitou spjatou s turisty není ovšem vše. Je i spousta rozdílných zákonů pro turisty.

 

Abych to vysvětlit tak, jak to bylo vysvětleno mně - “Když nepálec okrade, či fyzicky napadne nepálce, nikdo nic neřeší. Když nepálec napadne či okrade turistu, bude mít velké problémy, bude mu i hrozit vězení.” To vysvětluje i to, proč mi řidič taxíku telefon okamžitě přivezl, vysvětluje to i to, že se ke mně lidé chovali s velikým respektem a očividným odstupem.

 

Obecně jsou lidé v Nepálu na turisty zvyklí, hlavně v horách. Někteří na turistech vyloženě závisí a čekají na turistické sezony, díky kterým přežijí zbytek roku. (práce šerpy a průvodce? O tom se dočtete příště)

 

Když jsem jel v přeplněném autě lidí, já dostal přednostně nejlepší a nejprostornější místo, jen protože jsem byl turista. Byl jsem oslovován “pane”, na což jsem nikdy nebyl zvyklý a stále si nemohu zvyknout. V místních restauracích jsem byl obsloužen přednostně. Děti za mnou utíkaly jen aby mě mohly pozdravit a vidět mě zblízka.

 

Být turista má často své pozitivní chvíle, jako například ty, které jsem zmínil výše. Má ovšem také své negativní. Být turistou v takové zemi znamená, že máte vyšší finanční dispozice než místní už jen proto, protože si můžete dovolit cestovat. Umíte pravděpodobně anglicky, což je občas považováno za luxus v podobě vzdělání. Lidé vám budou často nabízet drogy, budou se vám snažit nabídnout své obrazy či jiné výrobky, budou vás žádat o peníze a určitě se vás pokusí ošidit. 

 

Je pouze na vás, zda-li se budete chtít zaměřovat na pozitivní či negativní chvilky!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení