Práce šerpy a průvodce

 

V minulém blogu jsem zmínil, že lidé v Nepálu jsou velmi ekonomicky závislí na turistech a dnes bych vám rád napsal něco o práci šerpů a průvodců po Himalájích.

 

Do hor se můžete vydat sami bez doprovodu pouze do určitých výšek, tyhle výšky vám ale budou bohatě stačit, věřte mi, není jednoduché se do nich dostat ani s průvodcem a šerpou.

 

Já nerad na někom závisím, proto jsem se vydal sám a dostal jsem se do maximální povolené výšky (základní tábor Mt. Everest - o tom jak se do tábora dostat, za jak dlouho a na kolik vás to finančně vyjde zase příště) a i přes to, že to bylo mimo turistickou sezonu, tak jsem potkal na mé poměry (ano, správně, jsem velmi samotářský a introvertní) spoustu dalších turistů, kteří právě šerpy a průvodce měli, nebo jsem se ve vesnicích setkal s lidmi, kteří tohle povolání vykonávají a povídal si s nimi u rýžového piva až do pozdních večerů.

52837BCA-3548-4D42-820E-3C5890F75D3F

Být šerpou se každý prakticky narodí. Malí kluci vidí své otce nosit velká zavazadla zavěšená často za čelo a snaží se je napodobovat, běhají za nimi se svým prázdným košíkem. Jakmile vyrostou a jsou schopni nést 20 - 30 kg po dobu 4 - 8 hodin denně, mohou být zaměstnáni turisty. Jejich denní mzda se často pohybuje i pod $10. Práce je to ovšem poměrně lukrativní a proto je konkurence vysoká. Spousta turistů má s sebou, na můj kus velmi zbytečná zavazadla, která slouží pouze pro komfortnější cestu. Nejednou jsem potkal turistu, který si nenesl ani svůj batoh, vše dal šerpovi a měl jen hezkou procházku. 

 

Já se potýkal s myšlenkou - poměr jejich práce a mzdy hraničí s otrokářstvím, ale pokud jim neposkytnu ani tuhle práci, tak si nevydělají vůbec nic. Teď co je horší? Sedřít šerpu nebo jej a jeho rodinu nechat hladovět?

 

Průvodci mají zpravidla vyšší mzdu, okolo $15 na den. Jejich práce je ovšem mnohonásobně pohodlnější, nesou si pouze svá zavazadla. V čem se od šerpů liší je zkušenost a komunikační schopnosti. Každý průvodce musí mít zkoušky, musí znát cesty, aby se v horách neztratili, musí být schopni zodpovědět otázky turistů a hlavně si s turisty musí povídat, tudíž musí umět anglicky. Musí zvážit kolik toho jeho klient je schopen ujít, musí vědět jak daleko je to do další vesnice, kde musí mít známé v hostelech na přespání, musí vše zorganizovat a o vše se postarat. Musí vědět jak se zachovat v různých situacích, jak naložit s nemoci, zraněními atp. Průvodci jsou často bývalí šerpové, kteří chtěli něco víc od své práce, nejen více peněz. Tohle privilegium jim mnohokrát zajistí dlouhodobý kontakt s turisty, nová přátelství, vztahy, možnosti,...

 

Nepálská vláda doporučuje mít s sebou jednoho průvodce a jednoho až dva šerpy na osobu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení