Na Mt. Everest a zpět

 

Minule jsme se seznámili s šerpy a průvodci v nepálských horách, dnes vám prozradím jak se dostat do základního tábora nejznámější hory, Mt. Everest.

 

Základní tábor je těsně před horou samotnou, všichni, kteří se nejvyšší horu na světě snaží zdolat začínají právě tady.

4A6CCF2A-DE03-4549-9E99-51439FED291B

Vidět tábor hemžící se lidmi se vám může poštěstit pouze ve zdolávací sezonu, což je v období našeho jara, já Nepál navštívil v srpnu a tábor prakticky neexistoval, ale na kráse a atmosféře to určitě neubralo.

 

Do hor se můžete vydat sami, stačí jedno povolení z Kathmandu na vstup do národního parku a jste ready na nezapomenutelný trip. Z Kathmandu můžete letět maličkým letadlem do Lukly, ovšem letadla často kvůli nepříznivým podmínkám nelétají. Já se rozhodl ušetřit a můj výšlap prodloužit, jeepem jsem z Kathmandu jel co nejdál to šlo, kam až vede pevná cesta a pak se vydal po svých (cca o 3 dny delší výšlap ve srovnání cesty letadlem, ale o pár tisíc levnější).

 

Po cestě jsou malé vesničky hostelů právě pro turisty, nemusíte se bát, že budete muset mrznout ve stanu nebo že nebudete mít co jíst. Rádi vás ubytují, dají vám teplou postel a uvaří čaj s tradičním jídlem (rýže, čočková omáčka, placky, a pokud budete mít štěstí jako já tak i steak z yaka). Tyhle hostely jsou často plné v turistickou sezonu, ale nikdy se nestane, že by někoho nechali venku. Já měl spíše opačný problém, bylo tak málo turistů, že se místní skoro pohádali o tom, u koho přespím, či jsem několikrát nemohl najít otevřený hostel, vše bylo často zavřeno. 

6DBA7DA8-C14B-4EFC-9996-8663A80CD3C4

Pokud se bojíte, že zabloudíte, tak vás mohu ujistit, že je to prakticky nemožné, je zde pouze jedna cesta a i kdyby jste si nebyli jisti, můžete se zeptat místních, jsou velmi milí a rádi pomohou. Pro vaše osobní pohodlí a pocit bezpečí si můžete zaplatit průvodce a šerpu.

 

Celá cesta (Kathmandu-základní tábor Mt. Everest-Kathmandu) mi trvala zhruba 17 dní, z toho dva dny na cestě v jeepu a jeden odpočinkový den na ustálení tlaku a předejítí výškové nemoci. Po celou dobu jsem s sebou měl 3 košile které jsem denně propotil, usušil a neměl ani kde oprat, sušil jsem je zavěšené po cestě na batohu. Po celou dobu jsem neměl možnost se osprchovat. Jedl jsem dvakrát denně a pil vodu, kterou jsem nasbíral z potůčků do mé filtrační láhve. O tom jak vypadal můj průměrný den vám napíši zase příště.

7B60E81B-87E7-42E6-92ED-CCD5E053BE78

Celá cesta mě vyšla na zhruba 14 tisíc korun, s rostoucí výškou rostla i cena za přespání a za jídlo. Ovšem já s sebou neměl šerpu, průvodce a jedl jsem dvakrát denně, nekupoval jsem si vodu. Dovolil bych si tvrdit, že mnohem níže se bez letenek cenově nedostanete, ale pokud si zkusíte dát do googlu stejný výlet jako jsem měl já, cestovky si často řeknou statisíce.

 

Nicméně nezapomenutelný výlet do základního tábora Mt. Everest za 30 tisíc korun i s letenkami? Pokud jste nad něčím takovým již přemýšleli, určitě vyražte! Pokud stále váháte v nejistotách, určitě se na mě můžete obrátit s dotazem, rád poradím, či vysdílím více tipů a triků.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení