Jaipur

Jaipur je nazýván růžovým městem. Ano, pár budov je zde opravdu růžových, ale čekal jsem pravděpodobně mnohem více. Nu, zbytečně vysoká očekávání často přináší drobná zklamání. Město je to také velmi turistické, díky čemuž se člověk nenudí. To hlavně z toho důvodu, že na vás každých 5 vteřin zatroubí řidič tuktuku a začne vám nabízet, že vás zaveze i tam, kam nechcete nebo tam, odkud právě jdete. Triky řidičů jsou na jednu notu, přijedou k vám, udělají gesto rukou “kam to bude?” a když odmítnete, začnou se s vámi bavit a tvrdit vám, že si chtějí jen povídat a zlepšit si angličtinu, nicméně po pár minutách vám nabídnou, že vám ukáží skvělá turistická místa za výhodnou cenu (úplně stejnou jakou by nabídl každý jiný), či vám prodají malé, dřevěné, ručně dělané housle, které nehrají, ale vypadají hezky a vy je pak navíc zapomenete v hostelu pod postelí tak jako například já.

 

Asi největším lákadlem turistů je Hawa Mahal, palác větrů. Stavba je to nádherná, velká a růžová. Spousta agentur bere turisty na prohlídku, což místní samozřejmě vědí a patřičně toho využívají. Kolem Hawa Mahalu musí být plot, aby turisté nebyli obtěžováni až moc fyzicky, nicméně natahovat se přes plot a nabízet selfie tyče, jídlo či odvoz? Tomu ani plot nezabrání.

644EF1AE-F8E9-4E73-BE3B-995D343ACACB

Kousek od Hawa Mahalu jsem narazil na pána s fotoaparátem z roku 1860. Jedna fotka trvala zhruba 15 minut. Nebyla vůbec drahá a určitě se vyplatila. Pán se živil focením celý svůj život, fotoaparát měl prý po svém pradědovi.

7304DAEE-54F7-496D-B3DB-C4983CF943AA

Jaipur je neskutečně rušný, je zde obrovský trh s látkami a textiliemi, spousta pracovním příležitostí a proto mě po celou dobu nepřestávalo udivovat, jak jsou místní naprosto v pořádku s krávami procházejícími se po silnicích, náměstích, chodnících, trzích, obchodech. Jen občas jsem viděl, že by krávu někdo někam odháněl, na silnicích na ně maximálně troubili a z obchodů je vyhnali pouze když začaly něco přežvýkávat. 

BAF93498-74AE-452F-9F08-D9B44FE78406

Po celou dobu jsem bydlel v hostelu, který se pyšnil svou mezinárodní kuchyní, jelikož měl pár dobrovolníků a hlavně restauraci, ve které servírovali různé pokrmy turistů nebo dobrovolníků, kteří naučili místní vařit jídla ze svých zemí. Na meníčku bylo napsáno “smazeny cheese”, byl jsem překvapen, samozřejmě jsem si smažák objednal. No, opět se mi potvrdilo, že vysoká očekávání občas přináší drobná zklamání. Každopádně jsem smažák ocenil, ale na druhý den jsem šel opět na thali do jídelny pro místní. Zastávám toho názoru, že člověk by zbytečně neměl v cizině vyhledávat to, co má doma nebo to, na co je zvyklý, s takovým přístupem si nikdy naplno nedokáže užít jak místní jídlo, tak odlišnou kulturu.

9AA9B29C-4B9A-43D4-ACE0-5039DD648727

Jaipur jako takový bych určitě doporučil navštívit, hlavně kvůli tomu jak velké a rušné město to je. Kvůli všemu tomu street food a v neposlední řadě kvůli svým turistickým atrakcím a kvůli památkám.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení