Agra

Vydat se do poprvé do Indie a vynechat Taj Mahal? Samozřejmě nepředstavitelná hloupost.

Co se týče obecných informací a zajímavostí o výstavbě a historii Taj Mahalu, tak těch na internetu najdete miliony a já bych vám nebyl schopen podat žádné doplňující informace, snad jen pouze osobní, nezaujatý pohled na okolí Taj Mahalu, který na internetu jen tak nenajdete.

 

Celé město Agra je závislé na turismu, hemží se turisty, kteří přijedou, podívají se na Taj Mahal a na druhý den odjedou. Poblíž Taj Mahalu samotného jsou spousty luxusních hotelů a restaurací. Obchod se suvenýry na každém rohu, lidé se doslova hádají mezi sebou o to, do kterého obchodu se máte jít podívat a nabídnou vám ty nejpřepálenější možné ceny.

4C9B3E75-8F6A-4D57-8F3C-FD171C77FED7

Za zmínku stojí již to, že cena vstupu do zahrad Taj Mahalu je mnohonásobně vyšší pro turisty než pro místní, ale na to si člověk brzy zvykne, je přece jen očividně bílý. Hned za čistými a nádhernými zdmi je spousta odpadků, hnoje a obecně bordelu. Zbytek města není taktéž ani zdaleka naleštěný jako zahrady turistického lákadla. Když jsem se chtěl projít na opačnou stranu od Taj Mahalu, tak jsem slyšel od místních asi (nepřeháním) 100x, že jdu na opačnou stranu a nemohl jsem jim vysvětlit, že jdu “na opačnou stranu” záměrně.

 

Na to, že se v Agře nachází symbol čistoty, tak je město velmi znečištěné a chudé i na poměry jiných měst v Indii. Lidé bydlí vyloženě v rozpadajících se chýších, ale snaží se jít s dobou (viz. satelit připojen k něčemu, co připomíná stan, ale je to bohužel rodinný dům).

2216FE11-5081-495F-90D7-CE9941BC4EDA 

V Agře si lidé zvykli na to, čemu se Batohama snaží vyvarovat. Jsou zvyklí nastavit ruku a dostat od turistů cokoliv. Proč by pak taky něco dělali a snažili se si peníze/jídlo zasloužit? Problémem je také to, že Agra je mimo turismu závislá na obuvnictví. Za práci v obuvnictví nejsou ovšem pracovníci spravedlivě ohodnoceni. Je zde nedostatek vody a to i přes to, že Agrou protéka velká řeka Yamuna (usuďte ovšem sami v jakém stavu řeka je) a nedostatek zemědělství, tudíž jsou podmínky pro místní opravdu nelehké.

68415A58-ACFF-4F3E-8BE9-153144342B70

Policie je zde zkorumpovaná, stane se i to, že se policisté velmi rádi předbízejí turistům aby je uplatili s výhružkami za spáchání přestupků, které jsou nesmyslné nebo vymyšlené. Stačí se ovšem nenechat oblbnout a ukázat jim, že nejste až tak hloupí, abyste jim naletěli jako spousta jiných turistů. Já byl ubytovaný v né přiliš hezkém hostelu, zato ale s nejlepší kuchyní, kterou jsem po celou dobu pobytu v Indii navštívil. Hostel a restauraci vedl 19 kluk, který nenapsal ani jeden účet. Když jsem odcházel z hostelu, tak mi jen řekl “ty víš kolik jsi toho snědl, já to nevím, cenu za jídlo a za noc v hostelu taky znáš, takže ti věřím, že mi zaplatíš tolik, kolik bys měl”. Když jsem si s ním jednou u večeře povídal o tom, jak si v takovém věku vše dokázal zařídit, jednoduše odpověděl “jsem domluvený s policií, jednou za čas přijdou, já jim zaplatím a oni mi nedělají problémy s úřady a ničím tomu podobným”.

 

Určitě se ale nenechte odradit od navštívení Agry. Pokud nebudete mít smůlu a Taj Mahal nebude právě obalený v blátě nebo obestavěný lešením, budete mít nezapomenutelné a okouzlující výhledy. Já seděl a kochal se hodiny a hodiny, nejvíce jsem si užíval výhledů když začalo pršet a všichni se utekli schovat, celý Taj Mahal byl jen pro mě, nezapomenutelné. Navíc jsem se večer nemusel ani sprchovat.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení