Zpracování konopí

Jednou z hlavních nevýhod konopí je jeho náročný proces zpracování, kvůli kterému je i jeho cena podstatně výše než ostatních látek. Proces je ovšem převážně ruční, což poskytuje spoustu pracovních pozic a přidanou hodnotu každého produktu, který je z konopí vyroben.

 

Zpracování konopí pro Batohama

1. Pěstování

Konopí roste téměř kdekoli, za jakýchkoli podmínek. K růstu mu stačí pouze dešťová voda a je možné jej sklízet po 120 dnech od zasazení. Konopí roste až 30 cm za měsíc a dokáže vyprodukovat mnohonásobně více materiálu než třeba bavlna a stromy. K pěstování konopí není potřeba žádných chemických látek. 

2. Sklizeň

Konopí se převážně sklízí specifickými stroji, či ručně za pomoci kosy (kupříkladu konopí pro výrobu všech Batohama produktů je sklizeno kosou).

3. Namáčení a sušení

Konopí se namáčí z toho důvodu, aby se pectin, přírodní polysacharid, rozložil a způsobil tak oddělení vlákna od nevláknitých částí stonků. Stonky se pak nechají uschnout na slunci, kdy se rosa a bakterie postarají o zmíněné oddělení. 

4. Lámání

Konopí se láme za účelem oddělení suchých konopných vláken od dřevnatých stonků. K lámání se používá ručně operovaný stroj dekortikátor, ve výjimečných situacích se stonky lámou hrubou silou a údery palicemi.

5. Škrábání vlákenné struktury

Posledním krokem oddělení dřevnaté struktury je škrábání. Dřevnaté části se následně vrací do polí nebo se využívají jako topný materiál.

6. Vaření vláken v parní lázni

Vlákno se vyvaří a následně napaří, díky čemuž vlákno změkne, zjemní a rozdělí se na více vláčených částí. 

7. Vochlování

Vochlování je česání konopí, díky kterému se odstraní nežádoucí nečistoty. Česání také rozdělí žádoucí vlákna od vláken koudele. Vlákna se vyčešou do rovných a čistých vláken.

8. Natáčení do příze

Poslední krok před šitím je natočení vláken do příze. Vlákno se kroutí a vytahuje, díky čemuž je konopí následně pevnější. 

9. Tkaní

Vlákno se přede za sucha z hrubších vláken, jemnější vlákna jsou používána na oblečení.

 

3B260F4E-4D47-415F-BF2C-42232AC57E22

 

 

Dále následuje případné barvení, které probíhá vyvařováním látky v horké, obarvené vodě. Látka se usuší a vypere, aby nepouštěla barvu.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz