Uhlíková stopa konopných produktů

Vliv našeho chování se snaží vyčíslit tzv. ekologická stopa prostřednictvím převodu na imaginární plochu, kterou by naše jednotlivé činnosti zabraly. V Batohamě je pro nás ekologie tím hlavním faktorem, prakticky celá Batohama byla založena za účelem podpory více ekologických variant konvenčních materiálů v módním průmyslu.

Uhlíková stopa produktu je součástí ekologické stopy a je také měřítkem celkového množství emisí skleníkových plynů, které se uvolní během životního cyklu výrobku, v našem případě během životního cyklu batohu.

 

Životní cyklus batohu začíná pěstováním konopí. Téměř vše naše konopí je volně pěstováno v horských vesnicích Nepálu, bez použití pesticidů, herbicidů a bez dalších chemických látek. 

1 akr konopí v průměru vyprodukuje až 600 kg konopné látky.

1 akr konopí také vstřebá zhruba 10 tun CO2 z ovzduší po dobu svého růstu.

Tzn. že 1 kg konopné látky vstřebá 16 kg CO2 z ovzduší po dobu svého růstu (což je zpravidla 90 - 120 dní).

 

Ke sklizni se nepoužívají žádně velké stroje, vše je sklizeno primárně ručně, či kosou. Lidé v Nepálu, obzvláště v odlehlých vesnicích, bohužel nemají dostatečné finanční prostředky na to, aby si mohli dovolit koupit například traktor. 

 

Náš průměrný batoh váží zhruba 1 kg a je vyroben kompletně z konopí (doplněn o kovové zipy YKK a kovové komponenty, jejichž uhlíkový dopad je v našem případě zanedbatelný). Veškerá naše výroba je pouze ruční.

Jakmile je batoh zkompletován, tak zbavil ovzduší o 16 kg CO2.

 

Batoh dále ale putuje z Nepálu k nám do Česka. Doposud batohy posíláme leteckou dopravou. Bohužel neobjednáváme dostatečné množství batohů na to, abychom si mohli dovolit vše posílat například dopravními loďmi, kde by se množství vyprodukovaných CO2 plynů ve srovnáni s leteckou dopravou výrazně snížilo.

 

Batoh je naložen do letadla v Kathmandu a doručen do Frankfurtu. Vzdálenost mezi oběma městy je 6787 km. Průměrný 100 kg balík, naložen na letadlo letící vzdálenost 6787 km, je zodpovědný za 0.3 tuny CO2 emisí

Z výše uvedených čísel vyplývá, že každý náš batoh je při své dopravě zodpovědný za zhruba 3 kg CO2 emisí.

 

Batoh, který je k vám doručen vyprodukoval 5.3x méně CO2 emisí (cca 13 kg) než kolik sám z ovzduší vstřebal! 

 

Pro další produkty vyrobeny pouze z konopí platí stejné číslo (daný produkt vyprodukoval 5.3x méně emisí než kolik sám vstřebal), batoh byl použit z toho důvodu, že váží 1 kg a dá se s nim jednodušeji a názorněji počítat.

 

Některé naše produkty jsou doplněny o bavlnu.

Převážně se jedná pouze o 10% látky z celého batohu.

Bavlna vstřebá z ovzduší podstatně méně CO2 než konopí, konkrétně okolo 2.2 kg CO2 na jedno kilo bavlněné látky. 

90% konopí z jednoho batohu je 900 g, což po dobu svého růstu střebá 14.4 kg CO2. 100 g bavlny vstřebá 220 g CO2 z ovzduší. Dohromady tedy jeden batoh vstřebá zhruba 14.6 kg CO2.

 

Batoh vyprodukuje ovšem stejné množství CO2 plynů při své dopravě (3 kg). Batoh, či jakékoli jiné zboží, které je vyrobeno z 90% z konopí a z 10% z bavlny, tedy vyprodukuje 4.9x méně CO2 emisí než kolik sámo z ovzduší vstřebalo!

 

I přes to všechno, letecká doprava je zodpovědná “pouze ” za 2% celosvětových CO2 emisí a za 12% celosvětových CO2 emisí ze všech přepravních typů.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz