Proč je konopí lepší než bavlna?

Konopí bylo historicky dominantní, ale kvůli náročnosti zpracování konopí na jemné vlákno se postupně začalo přecházet na bavlnu, se kterou se dříve snadněji pracovali. Ulehčení práce bylo ovšem na úkor všech výhod, které konopí má.

 

 

5B6D48E9-0FB5-4E34-A800-2B0BF5B02B2D

 

 

1. Šetrnost k životnímu prostředí

Konopí roste téměř kdekoli a to jen za pomoci dešťové vody a vlhkosti vzduchu. K pěstování nejsou potřeba žádná hnojiva, žádné pesticidy, herbicidy či insekticidy. Konopí také zbavuje půdu nežádoucích látek, jako jsou například těžké kovy. Dále pěstování konopí pomáhá předcházet erozi půdy a vrací 60-70% živin zpět do půdy. Nic z výše uvedeného se o bavlně říci nedá, naopak pro pěstování bavlny je potřeba velká spousta chemikálií (až 16% celosvětového užití pesticidů).

Konopí také vstřebá mnohonásobně více CO2 z ovzduší. 

Bavlna je často doplňována o syntetické látky, které postupem času znečišťují vodu například mikroplasty (praní bavlny).

 

2. 20x méně vody

Na 1 kg bavlny je potřeba 10,000 litrů vody. Na 1 kg konopného vlákna je potřeba pouze 300-500 litrů vody, což je 20-30x méně. Tohle je velkým problémem v zemích jako je například Indie (jeden z největších producentů bavlny), kde je nedostatek vody, obzvláště té pitné.

 

3. Velikost polí

Technické konopí dokáže poskytnout stejné množství látky jako bavlna, ale na polovině plochy.

 

4. 3x pevnější

Konopné vlákno je až 3x pevnější než bavlna a je také považováno za jedno z nejsilnějších přírodních vláken vůbec. Konopné provazy byly použity při stavbě pyramid a na spoustě lodích, například i na lodi, se kterou Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Dále se konopí časem neopotřebuje, naopak se nošením a praním zpevňuje a měkne. Bavlna se narozdíl časem zmenšuje a je náchylnější k roztržení.

 

5. Vzdušné

Díky struktuře konopného vlákna se pot/voda snadněji vypaří. V nízkých teplotách se ovšem ovšem chová jako izolátor. Antimikrobiální vlastnosti konopí předchází růstu, či šíření plísní a také nezapáchá. Ve vysokých teplotách je bavlna vzdušnější, ale nedovoluje potu/vodě tak snadné odpaření. Konopné vlákno také lépe saje pot/vodu.

 

6. Odolné vůči UV

Z 99.9% efektivní proti UV-A a UV-B záření. Dále chrání před ultra fialovým světlem a nezačne se rozpadávat na slunci, narozdíl od ostatních látek. 

 

7. Cena a zpracování

Velkou výhodou bavlny je její cena a náročnost zpracování. Konopí vyžaduje speciální stroje na sklizeň a dále na výrobu látky. 

 

8. Využití

Prakticky celá rostlina se dá využít. Bioplasty, látky, papír, stavební materiál, bio palivo, léky, výživa, izolace domů, beton, a mnoho dalších způsobu využití pro konopí.

70FC0EC5-B092-4616-8605-3482F2E0FAC1

 

Konopí se postupně vrací na svůj trůn, přece jen na něm byl několik tisíc let. My jsme ho na jedno století sesadili a je jen na nás ho zpět dosadit! 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz